Z dniem 30 marca 2015r, nazwa firmy uległa zmianie z dotychczasowej Harlequin Polska sp. z o. o. na HarperCollins Polska sp. z o. o.
Harlequin na świecie
Firma została założona w 1949 roku w kanadyjskim mieście Winnipeg przez Richarda Bonnycastle’a. Początkowo wydawała książki amerykańskich i brytyjskich pisarzy w różnych gatunkach – od literatury sensacyjnej i westernów, poprzez powieści klasyków, aż po książki kucharskie. Dopiero po ośmiu latach od powstania firmy, Harlequin zaczął publikować także romanse, a od 1964 wydawca ma w swojej ofercie przede wszystkim ten gatunek literatury. Obecnie Harlequin jest synonimem literatury kobiecej.
Z niewielkiego przedsiębiorstwa firma przekształciła się w międzynarodowy koncern, obecny dziś na całym świecie, którego centrala mieści się w Toronto. Miesięcznie nakładem Harlequina ukazuje się 110 książek w 28 językach w 114 krajach na 6 kontynentach. W ofercie wydawcy znajdują się tytuły ponad 1100 autorów, którzy tworzą m.in.: romanse, thrillery psychologiczne czy powieści obyczajowe. Takie autorki piszące dla Harlequina jak Alex Kava, Nora Roberts, Diana Palmer czy Erika Spindler są znane na całym świecie. Rocznie firma sprzedaje ok. 130 milionów książek, z czego 95% poza Kanadą, a ponad połowę poza Ameryką Płn. Co 4 sekundy ktoś na świecie kupuje książkę tego wydawcy. Od początku działalności Harlequin sprzedał blisko sześć miliardów książek. Firma należy do kanadyjskiego medialnego koncernu Torstar prowadzącego działalność na rynku literatury kobiecej, prasowym i wydawnictw edukacyjnych.
Przedstawicielstwa Harlequina są obecne w Toronto, Nowym Jorku, Londynie, Tokio, Mediolanie, Paryżu, Madrycie, Sztokholmie, Amsterdamie, Hamburgu, Atenach, Budapeszcie, Warszawie, Granges-Paccot, Rio de Janeiro i w Bombaju. W kolejnych dziewięciu krajach firma wydaje swoje książki przez inne firmy wydawnicze na podstawie umów licencyjnych. Książki tego wydawcy są publikowane pod różnymi markami: Harlequin, Silhouette, Mira Books, Luna Books, HQN Books, Steeple Hill Books, Harlequin Teen, Kimani Press, Spice, Harlequin Nonfiction, Gold Eagle. Dzięki temu wydawca oferuje różne gatunki literackie; przede wszystkim powieści romantyczne, ale także sensacyjno-kryminalne, obyczajowe, historyczne, thrillery czy literaturę określaną jako paranormal. Wszystkie je łączy jednak ta sama myśl przewodnia – zawsze są kierowane przede wszystkim do kobiet.
Jednym z najważniejszych elementów strategii Harlequina jest troska o zachowanie cennych zasobów naturalnych oraz ochrona środowiska naturalnego. Dążąc do realizacji tego celu, Harlequin przyjął strategię zamówień papieru od dostawców, których włókna pochodzą z legalnych i odnawialnych źródeł. Przy nawiązywaniu współpracy z dostawcami firma stosuje pomiar EPAT ( Environmental Paper Assessment Tool) sprawdzający m.in. wykorzystanie i ochronę surowców, zmniejszenie ilości odpadów, certyfikację pozyskiwania włókien. Od 2002 roku Harlequin przekazuje do recyklingu 97% odpadów papierowych i 70% innych odpadów korporacyjnych.
Na całym świecie marka Harlequin cieszy się bardzo wysoką rozpoznawalnością i jest niekwestionowanym liderem literatury kobiecej. Pozycje Harlequina przez większość tygodni w roku znajdują się na liście bestsellerów „New York Timesa” i „US Today”. Książki Harlequina to kierowana przede wszystkim do kobiet lektura, dzięki której czytelnik może oderwać się od zwykłego życia, od jego codzienności i monotonni. Bohaterowie powieści przeżywają bardzo różne koleje losu, jednak podstawowe wartości jak: miłość, szacunek, dobroć i uczciwość zawsze pozostają na pierwszym miejscu.
Harlequin w Polsce
Warszawski oddział Harlequina został założony w 1991 roku. Firma jest jedną z nielicznych marek, która w Polsce może poszczycić się niemal stuprocentową rozpoznawalnością. W naszym kraju sprzedawane są książki opatrzone logo Harlequin i Mira. Tytuły Harlequina, oferującego romanse w różnych seriach wydawniczych, są dystrybuowane tak, jak prasa codzienna, można je znaleźć w kioskach czy na stoiskach prasowych np. w supermarketach. Pozycje Miry, które trafiają na półki księgarskie, to kierowane do kobiet powieści sensacyjno-kryminalne, obyczajowe, historyczne, romanse, thrillery, czy literatura określana jako paranormal. Nakładem Miry ukazują się książki autorów, których nazwiska są obecne na liście bestsellerów amerykańskiego dziennika „New York Times”, jak i obiecujących debiutantów. Rocznie ukazuje się ok. 280 tytułów Harlequina i 50 Miry. Niektóre pozycje wydawnictwa znalazły się na liście bestsellerów, np.: „Dotyk zła” i „Czarny Piątek” Alex Kavy, „Blond gejsza” Jiny Bacarr, czy „Nocne fajerwerki” Nory Roberts.
Powszechnie panuje przekonanie, że romanse czytają kobiety w średnim lub starszym wieku, z niższym wykształceniem, pochodzące z obszarów wiejskich lub małych miasteczek, o niskim poziomie zarobków. Liczne badania czytelnictwa, m.in. prowadzone regularnie przez koncern Harlequin i jego oddziały oraz badanie konsumenckie TGI, wykonywane przez SMG/KRC, obalają te stereotypy. Czytelnikiem Harlequina jest w Polsce przede wszystkim kobieta ze średnim (42%) lub wyższym wykształceniem (21%). Te wyniki potwierdzają też badania przeprowadzone w 2007 roku przez niemieckiego dystrybutora Harlequina – wydawnictwo Cora – 55% czytelniczek zza Odry ma wykształcenie średnie, a 11% wyższe. Dla pań z wykształceniem wyższym, samotnych i przedsiębiorczych, twardo stąpających po ziemi, czytanie romansów jest często ucieczką od rzeczywistości. W Polsce najchętniej po książki Harlequina sięgają kobiety średnio i dobrze zarabiające, natomiast osoby o najniższych zarobkach nie wybierają tego typu literatury. Większość czytelniczek Harlequina to osoby młode bądź w średnim wieku – 61% ma od 20 do 49 lat. Podobnie jest w Ameryce Płn., gdzie po książki Harlequina sięga 31% odbiorców w wieku 35-49 lat i 20% w przedziale wiekowym 15-34 lata. Ponad 50% polskich respondentów pochodzi ze średnich i dużych miast. Czytelniczka romansów w ciągu roku czyta dwa razy więcej książek, niż przeciętny czytelnik literatury i jest lojalnym odbiorcą tego gatunku.