Bo książki są fajne…

23 kwietnia, czyli w Światowy Dzień Książki, firma Fajna Księgarnia.pl, należąca do Bedeker Outsourcing Group, zainicjowała akcję marketingową, na którą – można tak powiedzieć – rynek czekał od dawna.

Oto bowiem nie dystrybutor hurtowy i nie sieć detaliczna, ale firma outsourcingowa postawiła pierwszy krok w celu konsolidacji niezależnego księgarstwa – nie na płaszczyźnie kapitałowej, ale promocyjnej.

W 20 wybranych przez Fajną Księgarnię punktach w kraju (Akcent w Białymstoku, Powszechna w Poznaniu, Daniel w Gorzowie Wielkopolskim, GKN im. B. Prusa w Warszawie, Klimczok w Bielsku-Białej, Skarbnica w Krakowie, Słowo w Chorzowie, Mercurius w Gliwicach, Księgarz w Kielcach, Ratuszowa w Słupsku, Pod Arkadami we Wrocławiu, Educatio w Stargardzie Szczecińskim, Epoka w Rzeszowie, Orbita w Rybniku, M.D.M w Warszawie, MJL w Pile, Oświata w Ostrołęce, U Leszka w Legionowie, S.C w Bytomiu, Centrum Książki w Olsztynie), przez cztery tygodnie, w ustalonych z wydawcami okresach promowanych jest do 35 tytułów.
W pierwszym okresie, od 23 kwietnia do 20 maja, promowanych jest 18 tytułów dziewięciu wydawców, m.in.: „Młody samuraj. Droga wojownika” (Nasza Księgarnia), Akta Golgoty” (Sonia Draga), „Kochaj i tańcz” (W.A.B.), „Polska. Nawigator turystyczny” (Carta Blanca), „Encyklopedia. Prawo nie tylko dla prawników 2009” (Park), „Przywitaj się z Wiejskimi Zwierzątkami!” (Book House) oraz „Wizjokrąg” (Egmont).
Według podpisywanej z oficynami umowy (ich stroną jest szef i udziałowiec Bedekera, Krzysztof Bujalski, od niedawna prowadzący również działalność gospodarczą pod nazwą Fajna Księgarnia.pl), wytypowane placówki wchodzą w skład „Sieci Programu »Fajna Księgarnia«”.

Pakiet promocyjny obejmuje specjalną ekspozycję na witrynie, stołach promocyjnych i przy kasach jako Książka Tygodnia z dodatkowym 10-proc. rabatem od ceny detalicznej, wywieszenie dostarczonych przez wydawcę plakatów w antyramach z pleksi i banner na stronie FajnaKsiegarnia.pl (zakres usługi zależny od tytułu). Stoły ekspozycyjne w księgarniach oznakowane są plakietkami z hasłem „Fajnaksiegarnia.pl poleca”.
Książki do księgarń dostarcza hurtownia Wikr i na tytuły objęte promocją księgarzom przysługuje pełne prawo zwrotu. Liczba zamawianych egzemplarzy na dany okres promocyjny danego tytułu uzależniona jest od ceny detalicznej i wynosi od 400 do 600.
– Zależało nam na wykorzystaniu potencjału drzemiącego w księgarniach indywidualnych, których pracownicy wykonują na co dzień ciężką pracę, a którym potrzebny jest niekiedy dodatkowy impuls, ktoś, kto zaproponuje inicjatywę inną od dotychczasowych – przekonuje Bujalski. I zapewnia, że jego firma wiele na tym nie zarabia. – Odnosimy korzyści pośrednie, zależy nam na rozwoju rynku – mówi tajemniczo, a wynagrodzenie pobierane od uczestniczących w programie wydawców objęto hasłem „top secret”. Nad przygotowanie i przebiegiem promocji czuwa Łukasz Breń. – Ale w najbliższym czasie planujemy zatrudnić jeszcze kilku przedstawicieli handlowych do pomocy, ponieważ już zauważamy, że nasza inicjatywa bardzo spodobała się księgarzom i wydawcom, toteż chcemy ją dalej rozwijać – uzupełnia Krzysztof Bujalski.

FajnaKsiegarnia.pl to zresztą kolejny nowy koncept Bedekera (a przede wszystkim Bujalskiego), portal społecznościowy gromadzący uczestników obrotu książkowego w Polsce – wydawców, księgarzy i czytelników. „Tworząc go chcieliśmy, aby Czytelnik mógł znaleźć miejsce, w którym zarezerwuje wybrany tytuł w księgarni w dogodnej dla siebie okolicy, będzie mógł porozmawiać z Księgarzem, u którego kupuje książki, a także napisać swoją opinię na ten temat. Po przeczytaniu publikacji na naszych stronach dajemy możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami i odczuciami z innymi miłośnikami książek, co zapewne pomoże im przy zakupie kolejnej »fajnej książki« czy też rozpocznie interesującą dyskusję, która pozwoli odnaleźć osoby o podobnych do naszych zainteresowaniach”, czytamy w serwisie. I dalej: „Księgarzom też nie damy się u nas nudzić. Możecie pokazywać i aktualizować Swą bogatą ofertę, prezentować promocje, zachęcać klientów organizowanymi przez Siebie »eventami«. Dla Wydawców to idealne miejsce, by pochwalić się swoimi nowościami i dotrzeć z nimi do szerokiej gamy odbiorców”. Do końca kwietnia w serwisie zarejestrowanych było 2002 czytelników, 979 księgarń i 177 wydawnictw. Liczba, zwłaszcza placówek detalicznych, może zdumiewać. – To są podmioty wpisane przez nas. Tych, które same się zarejestrowały, jest oczywiście mniej, czyli ok. 200 księgarń i 100 wydawców – mówi szef Bedekera, przypominając, że strona wciąż poddawana jest testowaniu, a do jej twórców niemal co dzień napływają uwagi Internautów. Dodatkowo portal pokazuje wszystkie „fajne książki” na swoich profilach w serwisie Nasza-Klasa.pl, do których to profili zapisanych jest już ok. 30 tys. „klasowiczów”. Koncept Bedekera promuje hasło „Bo książki są fajne…”.

Na 54. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, 21 maja o godz. 17 w Sali Gałczyńskiego, Fajna Księgarnia.pl postara się przybliżyć wszystkim zainteresowanym swoją działalność i wręczyć certyfikaty Fajnych Księgarń księgarzom uczestniczącym w programie.
Kuba Frołow

www.rynek-ksiazki.pl

Posted in Uncategorized.